Kam lze umístit tiny house?
Právní rozbor umisťování, povolování a užívání Woodek.
V současnosti platný a účinný zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon (dále jen jako „stavební zákon“) nemá přesnou definici pojmu „tinyhouse“, proto Woodky neboli tinyhousy lze podřadit pod pojem „mobilní dům“, kterým je obecně označován „dům“ umožňující transport z místa na místo. „Mobilní dům“ dům je nejčastěji používán k rekreaci nebo k trvalému bydlení.
Ne každý „mobilní dům“ lze považovat za stavbu, resp. výrobek plnící funkci, stavby ve smyslu stavebního zákona. Řada „mobilní domů“ je vyráběna podle technických norem pro obytná vozidla pro volný čas (např. ČSN EN 1949, ČSN EN 1647+A1), a proto je nelze považovat za stavby ve smyslu stavebního zákona, ale za „mobilní domy“, které jsou vozidly z pohledu zákona č. 56/2001 Sb., zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (dále jen jako „silniční zákon“), a zákona č. 30/2024, zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.
V rámci Woodek je nezbytné tedy odlišit, zda se bude jednat o typ s homologovaným podvozkem nebo bez něj, zda bude umístěn na konkrétním místě trvale, dlouhodobě, či dočasně.
Woodka s homologovaným podvozkem
Woodka s homologovaným podvozkem se považuje za přípojné vozidlo a podléhá přihlášení do registru vozidel jako přípojné vozidle dle silničního zákona. Woodku s homologovaným podvozkem a platnou státní poznávací značkou tedy lze umístit kdekoliv. Pro jeho umístění lze tedy využít i jiné pozemky než pouze stavební.
Shora uvedené však neplatí za situace, kdy Woodku napojíte na veřejné sítě, přistavíte k němu terasu, nebo je konkrétním místně umístěn trvale a dlouhodobě. Za takovéto situace může být Woodka považována za „výrobek plnící funkci stavby“ a je nezbytné postupovat v souladu se stavebním zákonem. Vše je však na domluvě s příslušným stavebním úřadem, jehož přístup se může v každém kraji lišit.
Pozor! V případě umístění Woodky v chráněné krajinné oblasti je nezbytné umístění Woodky konzultovat s příslušnými místními orgány, a to konkrétně jaké se vztahuje na tyto chráněně oblasti.
Woodka bez homologovaného podvozku
Woodka bez homologovaného podvozku naplňuje definici stavby dle stavebního zákona, neboť se nejedná o vozidlo z pohledu silničního zákona.
Stavební zákon v ust. § 5 odst. 2 rozlišuje stavby na drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní, přičemž výčet drobných staveb je uveden příloze č. 1 ke stavebnímu zákonu. Stavební zákon v ust. § 5 odst. 2 rozlišuje stavby na drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní, přičemž výčet drobných staveb je uveden příloze č. 1 a výčet jednoduchý staveb v příloze č. 2 ke stavebnímu zákonu. Podle přílohy č. 2 (písm. i) jsou jednoduchou stavbou jakékoliv výrobky plnící funkci stavby, včetně základových konstrukcí pro ně, pokud nejde o drobnou stavbu Podle přílohy č. 1 ke stavebnímu zákonu konkrétněji odst. 1) písm. a) bodu 4 je drobnou stavbou výrobek plnící funkci stavby (tj. mobilní domy), včetně základové konstrukce, do 55 m2 zastavěné plochy a do 4 m výšky na pozemku, který je určen rozhodnutím o povolení záměru, územním plánem s prvky regulačního plánu nebo regulačním plánem pro způsob využití jako plochy rekreace, která je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m a plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku. Podle přílohy č. 2 (písm. i) jsou jednoduchou stavbou jakékoliv výrobky plnící funkci stavby, včetně základových konstrukcí pro ně, pokud nejde o drobnou stavbu.
Dle důvodové zprávy ke stavebnímu zákonu poté obecně platí, že „drobné stavby nevyžadují povolení stavebního úřadu a lze je provádět svépomocí, pokud stavebník zajistí stavbyvedoucího nebo stavební dozor. Drobné stavby se rovněž nekolaudují. Jednoduché stavby vyžadují povolení stavebního úřadu, jejich dokumentaci může až na výjimky zpracovat kvalifikovaná osoba (osoba s požadovaným vzděláním a praxí) nebo projektant (autorizovaná osoba), lze je provádět svépomocí, pokud stavebník zajistí stavbyvedoucího nebo stavební dozor. Většina jednoduchých staveb se nekolauduje.“
Důležitým parametrem pro určení, zda se bude jednat o drobnou stavbu nebo jednoduchou stavbu dle stavebního zákona, tedy zda v případě umístění Woodky bude nezbytné povolení stavební úřadu je využití Woodky. Pokud bude Woodka užívána k rekreačním účelům bude spadat do kategorie drobných staveb, které dle ust. § 171 stavebního zákona nevyžadují povolení od stavebního úřadu ani se nekolaudují. Dle důvodové zprávy ke stavebnímu zákonu vyplývá, že „na rozdíl od dosavadní právní úpravy nový stavební zákon již neobsahuje řadu různých forem umístění a povolení, ale pouze jedinou, a to rozhodnutí o povolení, kterým se stavba jak umístí, tak i povolí její realizace. Výjimku z pravidla představují drobné stavby a změny využití území, u kterých tak stanoví zákon; tyto záměry lze realizovat bez povolení stavebního úřadu. U drobných staveb jde o stavby, které jsou z hlediska ochrany veřejných zájmů hájených státem nevýznamné, a tudíž u nich není potřeba kontroly stavebním úřadem, a to za předpokladu, že jsou splněny všechny parametry u každé konkrétní stavby (příloha č. 1). Stejný princip platí i pro změny využití území nevyžadující povolení (§ 213).“ Pokud bude Woodka užívána k trvalému bydlení a bude na pozemku umístění trvale a dlouhodobě, poté spadá do kategorie jednoduchých staveb, které vyžadují povolení stavebního úřadu.
Kolaudace Woodky
Výčet staveb, které vyžadují kolaudační rozhodnutí, stanovuje v ust. § 230 stavební zákon. Podle tohoto ustanovení nevyžadují drobné stavby kolaudační rozhodnutí. Podle téhož ustanovení odst. 2 kolaudační rozhodnutí nevyžadují jednoduché stavby s výjimkou staveb uvedených v odstavci 1 písm. a) až c) a odstavci 2 písm. d) přílohy č. 2 k tomuto zákonu. Z daného vyplývá, že ani v případě, kdy by Woodka sloužila k trvalému bydlení a tedy se považovala za jednoduchou stavbu, nevyžaduje kolaudační rozhodnutí.
Na Woodku, ať už by se z pohledu stavebního zákona jednalo o stavbu drobnou nebo jednoduchou, není stanovena dle stavebního zákona povinnost kolaudace.
Katastr nemovitostí
Dle zákona č. 256/2013 Sb., zákon o katastru nemovitostí (katastrální zákon), ve znění pozdějších předpisů, se do katastru nemovitostí zapisují budovy spojené se zemí pevným základem. Na základě výše uvedeného se Woodky, které nejsou osazeny na základovou konstrukci, do katastru nemovitostí nezapisují.
Závěr
Woodky mohou být užívány k různým účelům, na pozemcích s různým způsobem využití a v různých územích. Vždy záleží na konkrétním způsobu využití Woodky a záměru umisťovaném na konkrétním pozemku v konkrétním území, k jehož posouzení je příslušný stavební úřad.